Sadzenie drzew i krzewów krok po kroku

05.05.14

!!! SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW

KROK PO KROKU !!!

Sadzenie drzew i krzewów to jedna z najważniejszych czynności w ogrodzie. Od właściwego umieszczenia ich w gruncie zależy ich długowieczność. Sadzonki wsadzone prawidłowo będą też szybciej rosły i ładnie wyglądały. Poniżej opisujemy podstawowe czynności prawidłowego sadzenia drzew i krzewów oraz rodzaje materiału szkółkarskiego. Omówimy również sposoby dotyczące sadzenia roślin żywopłotowych.

Przed przystąpieniem do czynności sadzenia jakichkolwiek sadzonek należy wcześniej zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami takimi jak:

  • czy posadzone drzewko nie będzie umiejscowione zbyt blisko domu gdy urośnie do dużych rozmiarów
  • czy nie zacieni nam okien lub rabat kwiatowych
  • czy nie zablokuje przejścia lub nie spowoduje innych uszkodzeń

RODZAJE SADZONYCH ROŚLIN

1) ROŚLINY Z ODKRYTYM SYSTEMEM KORZENIOWYM

Najbardziej popularna formą kupowanych sadzonek drzew i krzewów jest ta z „gołym korzeniem”.Takie sadzonki zostały wykopane i przygotowane do sadzenia w stanie uśpienia. Sprzedawane są bez gleby. Mniejsze i młodsze rośliny lepiej się przyjmują i szybciej podejmują wzrost. Takie rośliny są najtańsze, łatwe w transporcie i sadzeniu.

 

2) ROŚLINY BALOTOWANE

Rośliny o balotowanych korzeniach to takie, które rosły w gruncie ale ich korzenie były co jakiś czas przycinane. Przed sprzedażą zostają wykopane korzenie wraz z bryłą korzeniową owinięte są specjalnym płótnem, które jest następnie umocowane drucianą siatką. Takie zabezpieczenie chroni korzenie sadzonek przed wysychaniem a siatka chroni bryłę korzeniową przed rozpadaniem.

 

3) ROŚLINY DONICZKOWE tzw. POJEMNIKOWANE

Rośliny produkowane w doniczkach, których system korzeniowy jest w pełni zabezpieczony rosną na szkółce w ten sposób od początku posadzenia aż do sprzedaży.

 

PORA SADZENIA ZAKUPIONYCH ROŚLIN

1) ROŚLINY Z ODKRYTYM SYSTEMEM KORZENIOWYM

Pora sadzenia drzew z 'gołym korzeniem' to wczesna wiosna (przed rozpoczęciem wegetacji)lub późna jesień (po zakończeniu wegetacji)

Takie sadzonki należy posadzić natychmiast. Jeśli nie jest to możliwe, rośliny trzeba zadołować.

W tym celu w ocienionym miejscu należy wykopać dół, ułożyć w nim rośliny i obsypać je wilgotną ziemią do jednej trzeciej wysokości.

Rośliny z odkrytymi korzeniami umieszczamy w dołku, a ich korzenie rozkładamy na kopczyku urodzajnej ziemi, tak aby nie zawijały się ku górze. W trakcie obsypywania ziemią drzewkiem lub krzewem należy delikatnie potrząsać, aby ziemia wypełniła puste przestrzenie między korzeniami.

Drzewa i krzewy balotowane możemy je posadzić razem z tkaniną, w którą są owinięte korzenie. Wcześniej należy jednak przeciąć sznurek, którym roślina jest obwiązana.

 

ROŚLINY ROSNĄCE W DONICZKACH

Drzewa i krzewy pojemnikowane można sadzić o każdej porze roku pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta.

Takie sadzonki należy najpierw ostrożnie wyjąć z pojemników, rozwijane korzenie rozprostować a chore i uszkodzone przyciąć.

 

SADZENIE DRZEW I KRZEWÓW

Krok 1:

Przed przystąpieniem do sadzenia należy dobrze przygotować stanowisko dla rośliny, które będzie odpowiednie pod względem podłoża i oświetlenia. Podłoże powinno zostać odchwaszczone.

Krok 2:

Kopiemy dołek dostosowany wielkością do systemu korzeniowego sadzonki. Boki i dno dołka należy spulchnić szpadlem lub widłami aby rozrastające się korzenie mogły łatwiej wnikać do gruntu. Głębokość sadzenia roślin powinna być taka sama na jakiej rosły przed zakupem. Wykopaną z dołka ziemię warto też spulchnić kompostem. Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować sadzonkę.

Krok 3:

ROŚLINY Z ODKRYTYM SYSTEMEM KORZENIOWYM:

-Zbyt długie korzenie przycinamy ale nie powinny być one krótsze niż 20 cm. Dobrze jest też wcześniej namoczyć roślinę w wodzie. Po wykopaniu dołka należy umieścić w nim roślinę i zasypać żyzną wilgotną ziemią, którą następnie ugniatamy nogą wokół nowo posadzonej rośliny. Po posadzeniu konieczne jest podlanie oraz przycięcie.

 

ROŚLINY Z BRYŁĄ ZIEMI

-Duże egzemplarze, iglaste i zimozielone rośliny z bryłą ziemi sadzimy jesienią lub wiosną. Ważne aby bryła ta była dobrze przerośnięta korzeniami i wilgotna.

Roślinę zabezpieczoną jutą lub siatką drucianą sadzimy nie usuwając tego zabezpieczenia, należy tylko rozluźnić siatkę blisko korzeni.

Umieszczoną roślinę w dużo większym niż bryła dołku zasypujemy żyzną ziemią, a następnie uciskamy ja wokół bryły korzeniowej.

Wskazane jest obfite podlanie sadzonki.

 

ROŚLINY POJEMNIKOWANE:

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin z pojemników lub doniczek należy na kilka minut wraz z tymi pojemnikami umieścić je w wodzie lub obficie podlać aby bryła dobrze nasiąkła. Jeśli istnieje taka potrzebna należy poprzycinać lub rozluźnić korzenie.

Umieszczamy sadzonkę w wykopanym dołku, który powinien być większy od bryły korzeniowej, starannie ją zasypujemy następnie uciskamy a na koniec obficie podlewamy. Szczególnie ważne podlewanie jest w okresie letnim.

Krok 4: W przypadku posadzenia drzew o wysokim pniu należy je umocować do odpowiedniej podpory. Zapobiegnie to wywróceniu drzewa i naderwaniu korzeni.

 

SADZENIE DRZEW KROK PO KROKU - ZDJĘCIA:

 

1)Wybieramy i przygotowujemy odpowiednio stanowisko:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

2) Kopiemy dołek:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

3) Spulchniamy i nawozimy ziemię:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

4) Umieszczamy roślinę w dołku:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

5) Zasypujemy dołek ziemią:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

6) Dokładnie ugniatamy ziemię wokół sadzonki:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

7) Obficie podlewamy:

Sadzenie sadzonek i drzew - wykopanie dołka

 

DALSZE CZYNNOŚCI PIELĘGNACYJNE:


Zalecane jest systematyczne podlewanie, szczególnie przy sadzeniu jesiennym.

Podlewanie zarówno świeżo posadzonych jak i długo rosnących roślin lepiej wykonywać rzadziej ale bardziej obficie.

Częstszego podlewania wymagają te rośliny, które są świeżo posadzone, słabo ukorzenione lub te rosnące na luźnych i piaszczystych glebach gdyż gleby te słabo zatrzymują wodę.

Nie należy nawozić roślin podczas sadzenia a tym bardziej sypać nawóz bezpośrednio na korzenie.

Rośliny sadzone jesienią nawozimy wiosną po rozpoczęciu wegetacji około kwiecień - maj a rośliny sadzone wiosną nawozimy po około 4-6 tygodniach stosując połowę dawki zalecanej.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl