Sadzenie żywopłotów

31.03.14

SADZENIE ŻYWOPŁOTÓW

RODZAJE ŻYWOPŁOTóW

ŻYWOPŁOTY OCHRONNE

To najczęściej spotykana forma. Mają one chronić teren przed intruzami, kurzem, hałasem, wiatrem, zamieciami śnieżnymi itp.

Do budowania żywopłotów obronnych stosuje się zwykle drzewa i krzewy szybko rosnące, łatwe do rozmnażania i łatwo zagęszczające się po przycięciu. Żywopłoty obronne najczęściej prowadzi się w regularnych liniach, nadając im kształt i wysokość zgodnie z potrzebami. W celu uzyskania szczelniejszej konstrukcji, stosuje się intensywne przycinanie oraz wzmacnianie np. drutem kolczastym. Takie żywopłoty mogą być wielowarstwowe, wyższe piętro z ciernistych drzew, a niższe z krzewów. Typowe rośliny stosowane na żywopłoty obronne to np. głogi.
zywoplot ochronny

 

ŻYWOPŁOTY OZDOBNE

Ten rodzaj żywopłotów jest elementem dekoracyjnym krajobrazu ale może równocześnie spełniać inne funkcje np. jako żywopłoty obwódkowe. Ograniczają one różne, niewielkie płaszczyzny, chronią trawniki i rabaty kwiatowe przed wydeptywaniem, mogą także uzupełniać i podkreślać walory dekoracyjne architektury i infrastruktury ogrodowej ( np. tarasy, murki, ściany, pergole itp.).

Najbardziej typowe żywopłoty ozdobne tworzone są z roślin o dekoracyjnych kwiatach i owocach, o barwnych liściach lub ciekawych formach geometrycznych. Typowe dla żywopłotów ozdobnych są takie rośliny jak : tawuły, jaśminowce, żylistki i inne.

Ciekawą formą żywopłotów ozdobnych są żywopłoty zimozielone czyli ozdobne przez cały rok. Do takich należy między innymi żywopłot barwny. Tworzy się go z roślin o innym niż zielone zabarwieniu liści lub igieł. Kolorowe przez cały sezon liście ( najczęściej czerwone, żółte lub szaroniebieskie) mogą mieć jaśminowce, pęcherznica kalinolistna, a także niektóre rośliny iglaste np. cyprysiki, żywotniki i inne. Można także wykorzystać rośliny atrakcyjnie przebarwiające się jesienią np. derenia.

 

FUNKCJE ŻYWOPŁOTÓW

Jedna z ważnych funkcji żywopłotów jest oddzielenie różnych fragmentów ogrodu, podkreślenie (obramowanie) ciągów spacerowych, zasłanianie części nieestetycznych (np.śmietników, ogrodzeń, ścian lub gruzowisk) Do tego celu można wykorzystywać żywopłoty z roślin o bardzo dekoracyjnych kwiatach. Żywopłoty te mogą także bronić dostępu intruzom, chronić glebę przed erozją, osłaniać przed zamieciami śnieżnymi zimą. Chronią też przed wydeptywaniem trawników i rabat kwiatowych.

Oprócz funkcji dekoracyjnych często też dostarczają pożytków pszczelich (pyłku i nektaru), pokarmu ptakom i innym zwierzętom. Wiele roślin o dekoracyjnych kwiatach ma jednocześnie ostre ciernie czy kolce i może pełnić funkcje obronne. Takie rośliny zapobiegają wtargnięciu na tory lub jezdnię i skutecznie zastępują ogrodzenia.

 

ZAKŁADANIE ŻYWOPŁOTU

PORA SADZENIA

Większość roślin żywopłotowych o liściach opadających na zimę sadzi się w okresie spoczynku, gdy nie maja ulistnienia. Najlepszym terminem jest wczesna jesień, ale można sadzić drzewa i krzewy później, aż do zmarznięcia gleby oraz wczesną wiosną. Wczesnojesienne sadzenie ma te zaletę, że rośliny wykopywane i sprzedawane z obnażonymi korzeniami zdążą przed zimą zregenerować system korzeniowy uszkodzony podczas wykopywania. Niektóre jednak lepiej jest przesadzać wiosną np.(graby, buki, głogi, glediczie).

Rośliny iglaste i zimozielone liściaste produkowane są zwykle w pojemnikach dlatego termin sadzenia jest mniej istotny ale najlepiej robić to późnym latem-w końcu sierpnia lub we wrześniu gdyż do zimy system korzeniowy znacznie się poszerzy.

 

WYBÓR I PRZYGOTOWANIE MIEJSCA

Zakładanie żywopłotów jest inwestycją trwałą, wieloletnią i zły wybór miejsca złe jego przygotowanie może popsuć efekty całego przedsięwzięcia. Dużą rolę odgrywa nasłonecznienie ponieważ większość krzewów i drzew żywopłotowych potrzebuje stanowisk równomiernie nasłonecznionych i o dobrej ekspozycji. Jeśli żywopłot będzie źle usytuowany i choć częściowo zacieniony, zacznie się ogałacać, powstaną luki i przerwy, a to bardzo źle wpłynie na jego wygląd. Pełnego nasłonecznienia potrzebują takie rośliny jak: modrzewie, rośliny o innych niż zielone liściach i inne. Bardzo niekorzystne jest sadzenie żywopłotów w zasięgu koron drzew lub blisko nich.

Gleby żyzne i urodzajne oraz pozbawione chwastów wieloletnich (perz, powój)nie wymagają specjalnego przygotowania ale gleby gorsze wymagają dodania lepszej ziemi, torfu, obornika lub innych komponentów poprawiających ich żyzność i strukturę.

 

ROZSTAW I TECHNIKA SADZENIA ROŚLIN W ŻYWOPŁOCIE

Rozstawa roślin zależy głównie od ich gatunku, przewidywanej wysokości i szerokości żywopłotu oraz warunków glebowych. Gęste sadzenie podnosi koszty ale przyspiesza uzyskanie docelowych efektów. W dobrych warunkach wystarczy posadzić rośliny w jednym rzędzie ale czasem lepiej posadzić je w dwóch rzędach. Dotyczy to zwłaszcza żywopłotów obronnych oraz intensywnie formowanych. Rośliny bardzo niskie sadzi się w odległościach 10-15 cm. Krzewy nieco wyższe lub słabo zagęszczające się od dołu, sadzi się w odstępach co 20-30 cm, silniej rosnące i większe -co 30-40 cm. Na glebach żyźniejszych można nieco zwiększyć te odległości. W przypadku żywopłotów ozdobnych nieformowanych sadzi się krzewy rzadziej, co 0,5-1,5 m.

Technika sadzenia roślin żywopłotowych jest dość prosta ale wymaga staranności, dokładności i dobrego sprzętu. Należy przygotować : łopaty, szpadle, sznur na dwóch kołkach, sekator, miarkę do wyznaczania odległości pomiędzy roślinami.

Miejsce pod żywopłot należy przekopać, usuwając resztki chwastów wieloletnich. W środku przygotowanego pola wykopuje się rowek o szerokości i głębokości dostosowanej do wielkości systemu korzeniowego sadzonych roślin. Dno rowka dobrze jest zaprawić żyzną glebą lub innym organicznym dodatkiem(torf, kompost korowy). Uszkodzone i zbyt długie korzenie przycina się ostrym sekatorem. Na glebach suchych i lekkich trzeba sadzić rośliny nieco głębiej, zwłaszcza te , które łatwo wytwarzają nowe korzenie również rośliny liściaste sadzimy głębiej.

Podczas sadzenia rośliny należy zachować równe odległości między nimi, sadzić równo wzdłuż sznura i uważać aby nie podwijały się korzenie. Po obsypaniu rośliny trzeba mocno obcisnąć glebę wokół niej. Dobrze jest podlać obficie świeżo posadzony żywopłot a gdy gleba osiądzie trzeba uzupełnić jej warstwę. Korzystnie jest wyściółkowanie powierzchni gleby pomiędzy roślinami torfem lub kompostem korowym.

 

CIĘCIE I FORMOWANIE ŻYWOPŁOTU

Cięciem nazywamy usuwanie części rośliny za pomocą narzędzi (sekatorów, pił itp.). rośliny drzewiaste i krzewy dążą w dobrych warunkach do jak najszybszego odbudowania części nadziemnej, wypuszczając silne, biczowate pędy. Każdy gatunek reaguje nieco inaczej na cięcie ale zwykle najwięcej pędów pojawia się blisko miejsca cięcia. Wyrastające pędy są tym bujniejsze, im silniej krzewy zostały przycięte.

Żywopłoty formowane muszą być utrzymane w określonych rozmiarach i kształtach. Należy stopniowo dążyć do wytworzenia gęstej sieci drobnych pędów , a później utrzymywać ją przez strzyżenie. W dalszych latach można je ograniczyć do jednego zabiegu rocznie, uzupełniając najwyżej cięciem korekcyjnym.

 

TERMINY I TECHNIKI CIĘCIA

Terminy cięcia formującego (strzyżenia) zależą od gatunków zastosowanych roślin. W prawidłowo posadzonym żywopłocie nowe pędy pojawiają się wczesną wiosną, ale czasami ich wyrastanie się przedłuża. Nowe pędy rosną na długość i nie są dostatecznie zdrewniałe, aby przetrwać okres zimowy. Wzrost zależy od wielu czynników np.(gatunku rośliny, nawożenia, przebiegu pogody, zabiegów pielęgnacyjnych), ale w kolejnych latach dzięki obserwacji można określić prawidłowy termin głównego strzyżenia.

Najczęściej przypada on późną wiosną lub wczesnym latem (koniec maja, początek lipca). Po właściwie przeprowadzonym cięciu zasadniczym stosuje się tylko uzupełniające cięcie korekcyjne zbyt silnie rosnących pędów. Wczesną wiosna nie wolno ciąć roślin ''płaczliwych'' tj. graby, brzozy, niektóre klony. Krzewy kwitnące latem na pędach tegorocznych np.(tawuła japońska) tnie się wczesna wiosną bardzo nisko, zmuszając rośliny do wypuszczania silnych, młodych pędów.

Cięcie późnowiosenne i wczesnoletnie należy przeprowadzać w pochmurne dni aby osłonięte liście, które wcześniej były ocienione, bo rosły w głębi żywopłotu, nie uległy „poparzeniu”. Z czasem rośliny przystosują się do zmienionych warunków naświetlenia tym łatwiej, im mniej radykalne będzie cięcie.

 

TECHNIKA SADZENIA ŻYWOPŁOTÓW

 

PRZYGOTOWANIE MIEJSCA

Sadzenie krzewów - wyrównywanie dobór powierzchni

 

Sadzenie krzewów - wyrównywanie dobór powierzchni

 

SPOSÓB UMIESZCZANIA KRZEWóW W WYKOPANYM ROWKU

Sadzenie krzewów - przygotowanie miejsca

 

CZYNNOŚCI PO WYSADZENIU ROŚLIN (WYRÓWNANIE POWIERZCHNI, PODLEWANIE)

Sadzenie krzewów - wyrównywanie powierzchni

 

PIERWSZE RADYKALNE CIĘCIE PO POSADZENIU

Podlewanie krzewów po posadzeniu

Przycinanie świeżo posadzonego żywopłotu

 

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl